  • K10P-11A15-24
K10P-11A15-24
advertisement
Manufacturer No:
K10P-11A15-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-K10P-11A15-24
Package:
Datasheet:
K10P-11A15-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K10P-11A15-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    51.000792g
  • Manufacturer Package Identifier
    K10P-11A15-24
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    K10
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Power Rating
    1.25W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Depth
    21.8mm
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    24V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Number of Contacts
    2
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    160Ohms
  • Operate Time
    13ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC -Max
  • Coil Current
    52mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    20.4VAC
  • Contact Rating (Current)
    15A
  • Power Consumption
    1.2W
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • Contact Voltage Rating (AC)
    120V
  • Height
    34.93mm
  • Length
    28.2mm
  • Width
    21.8mm