  • K120K10C0GF53H5
K120K10C0GF53H5
advertisement
Manufacturer No:
K120K10C0GF53H5
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-K120K10C0GF53H5
Package:
Radial
Datasheet:
K120K10C0GF53H5
Description:
Mono-Kap™ K 12pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K120K10C0GF53H5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Depth
    2.3mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1409
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm
  • Length
    3.6mm