  • K224M20X7RF53K5
K224M20X7RF53K5
advertisement
Manufacturer No:
K224M20X7RF53K5
HK JDW NO:
886-K224M20X7RF53K5
Datasheet:
K224M20X7RF53K5
Description:
Mono-Kap™ K 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K224M20X7RF53K5
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (SN)
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Thickness
    3.2mm