  • K562K20C0GF5UL2
K562K20C0GF5UL2
advertisement
Manufacturer No:
K562K20C0GF5UL2
HK JDW NO:
886-K562K20C0GF5UL2
Datasheet:
K562K20C0GF5UL2
Description:
Mono-Kap™ K 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K562K20C0GF5UL2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600pF
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    3.2004mm