  • K86X-EA-15S-K
K86X-EA-15S-K
advertisement
Manufacturer No:
K86X-EA-15S-K
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-K86X-EA-15S-K
Package:
Datasheet:
K86X-EA-15S-K
Description:
D-Sub High Density Connectors HD15F SODR CUP FRMD W/BSH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K86X-EA-15S-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E High Density
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    K86X
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Total Number of Contacts
    15
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Empty Shell
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.09 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V