  • KA-14AY-120
KA-14AY-120
advertisement
Manufacturer No:
KA-14AY-120
HK JDW NO:
797-KA-14AY-120
Package:
Datasheet:
KA-14AY-120
Description:
Quantity:
In Stock : 7316
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KA-14AY-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Weight
    85g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    KA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Body Length or Diameter
    48.8mm
  • Body Breadth
    37.3 mm
  • Physical Dimension
    48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Electrical Life
    10000000 Cycle(s)
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.25kOhm
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    17.5mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Coil Power
    2000mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    120V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1000 Vrms
  • Body Height
    34.9mm