  • KA79M12RTF
KA79M12RTF
advertisement
Manufacturer No:
KA79M12RTF
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-KA79M12RTF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
KA79M12RTF
Description:
Fixed KA79M12 PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
KA79M12RTF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    260.37mg
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    KA79M12
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    -35V
  • Output Voltage
    -12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Negative
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -14.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    1.1V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.1V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm