  • KAD5514P-25Q48
KAD5514P-25Q48
advertisement
Manufacturer No:
KAD5514P-25Q48
HK JDW NO:
668-KAD5514P-25Q48
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
KAD5514P-25Q48
Description:
14 Bit 0.5mm ADC KAD5514P 1.8V 48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
KAD5514P-25Q48 Overview
The analogue to digital converter is designed with 14 Bits.The AD converter is embedded in the 48-VFQFN Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 48 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 48 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 250M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.7V~1.9V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.It belongs to KAD5514P family.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.7V~1.9V.1 inputs are employed.The output formats of this electrical AD converter are PARALLEL, WORD , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.
KAD5514P-25Q48 Features
1 Functions
48 basic kinds of terminations
48 pin count
KAD5514P-25Q48 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. KAD5514P-25Q48 ADC applications.
  • Microcontrollers.
  • Battery Operated Systems
  • Medical Imaging
  • High Speed Data Acquisition
  • 4-channel data acquisition
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Displaying
  • Instrumentation and test equipment
Step5Bar-code shipping tag
KAD5514P-25Q48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    KAD5514P
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N48
  • Configuration
    S/H-ADC
  • Number of Bits
    14
  • Input Type
    Differential
  • Architecture
    SAR
  • Number of Inputs
    1
  • Converter Type
    ADC, PROPRIETARY METHOD
  • Reference Type
    Internal
  • Data Interface
    LVDS - Parallel, Parallel
  • Sampling Rate
    250 MHz
  • Voltage - Supply, Analog
    1.7V~1.9V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.7V~1.9V
  • Number of Analog In Channels
  • Sampling Rate (Per Second)
    250M
  • Output Bit Code
    OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY, GRAY CODE
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Ratio - S/H:ADC
    1:1
  • Output Format
    PARALLEL, WORD
  • Conversion Time-Max
    0.004μs
  • Height Seated (Max)
    0.9mm