  • KAD5612P-12Q72
KAD5612P-12Q72
advertisement
Manufacturer No:
KAD5612P-12Q72
HK JDW NO:
391-KAD5612P-12Q72
Package:
QFN
Datasheet:
KAD5612P-12Q72
Purchasing and Inquiry
KAD5612P-12Q72 Overview
The analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the QFN package.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 72 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 72 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.There are 72 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 1.5 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.Depending on the supply type, analogue to digital converters can be categorized by Single.Mounting the ADC converter is possible with Surface Mount.The output formats of this electrical AD converter are PARALLEL, WORD , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 1.54V.The ADC converter operates from 1.8V power supplies.It operates with the maximal operating temperature of 85°C to ensure its reliability.It operates with the minimal operating temperature of -40°C to ensure its reliability.There are 2 analog transmissions, which are both based on how they adapt data to combine an input signal with a carrier signal.
KAD5612P-12Q72 Features
1 Functions
72 basic kinds of terminations
72 pin count
1.8V power supplies
KAD5612P-12Q72 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) KAD5612P-12Q72 ADC applications.
  • Cell Phones
  • Smart antenna systems
  • Microcontrollers.
  • Instrumentation and test equipment
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Broadband data applications
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
  • Wireless and wired broadband communications
  • Displaying
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
KAD5612P-12Q72
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Format
    PARALLEL, WORD
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    67.2 dB
  • Differential Nonlinearity
    0.8 LSB
  • Conversion Time-Max
    0.008μs
  • Number of Analog Inputs
    2
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFN
  • Number of Pins
    72
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    72
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Analog to Digital Converters
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel, SPI, Serial
  • Power Dissipation-Max
    369mW
  • Number of Bits
    12
  • Converter Type
    ADC, PROPRIETARY METHOD
  • Supply Type
    Single
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    125 Msps
  • Number of Analog In Channels
    2
  • Power Consumption
    342mW
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.061%
  • Integral Nonlinearity (INL)
    2.5 LSB
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Analog Input Voltage-Max
    1.54V