  • KAL10BB50R0
KAL10BB50R0
advertisement
Manufacturer No:
KAL10BB50R0
HK JDW NO:
762-KAL10BB50R0
Package:
Axial, Box
Datasheet:
KAL10BB50R0
Description:
Res 50 Ohm 0.1% 10W Aluminum Housed AXL Flange Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KAL10BB50R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    12.5W
  • HTS Code
  • Power Rating
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    7.92mm
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.421 10.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KAL
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.800W 19.05mmx20.32mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm