  • KAL5FB1R00
KAL5FB1R00
advertisement
Manufacturer No:
KAL5FB1R00
HK JDW NO:
762-KAL5FB1R00
Description:
1Ohms, ±1%, 5W
Step5Bar-code shipping tag
KAL5FB1R00
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
    KAL
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.591Lx0.650W 15.00mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    7.5W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    7.5W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    8.7884mm
  • Length
    15.0114mm
  • Width
    16.51mm