  • KBPC5004W-G
KBPC5004W-G
advertisement
Manufacturer No:
KBPC5004W-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-KBPC5004W-G
Package:
4-Square, KBPC-W
Datasheet:
KBPC5004W-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KBPC5004W-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, KBPC-W
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    S-XUFM-W4
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 25A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    50A
  • Current - Average Rectified (Io)
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    500A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    400V
  • Breakdown Voltage-Min
    400V