  • KC58A30.001NPS
KC58A30.001NPS
advertisement
Manufacturer No:
KC58A30.001NPS
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KC58A30.001NPS
Package:
Datasheet:
KC58A30.001NPS
Description:
Rotary Switches 1 POLE 4 POS ROTARY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KC58A30.001NPS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Nickel, Silver
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Series
    KC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    4
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    8.770gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP4T
  • Depth Behind Panel
    14.20mm
  • Index Angle
    90 °
  • Actuator Length
    30.00mm