  • KD1670500000G
KD1670500000G
advertisement
Manufacturer No:
KD1670500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-KD1670500000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets KD Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
KD1670500000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KD
  • Feature
    Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Insulation Height
    0.429 10.90mm
  • Termination Style
    Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    14-24 AWG
  • Current - UL
    12A