  • KDZVTR20B
KDZVTR20B
advertisement
Manufacturer No:
KDZVTR20B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-KDZVTR20B
Package:
SOD-123F
Datasheet:
KDZVTR20B
Purchasing and Inquiry
KDZVTR20B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 10μA @ 15V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 20V.Zeners have a zener current of 20mA, so their design is highly flexible.
KDZVTR20B Features
reverse leakage current of 10μA @ 15V
10μA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 20mA
KDZVTR20B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor KDZVTR20B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
KDZVTR20B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KDZVTR20B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.290877mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 15V
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Zener Voltage
    20.82V
  • Voltage Tol-Max
    5.66%
  • Zener Current
    20mA