  • KG10.6101.151
KG10.6101.151
advertisement
Manufacturer No:
KG10.6101.151
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-KG10.6101.151
Package:
Module
Datasheet:
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KG10.6101.151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    55mm
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.50mm x 80.00mm
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Current
    10A
  • Number of Poles
    2
  • Voltage - UL
    125VAC
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Unfiltered - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse
  • Fuse Holder, Drawer
    Drawer Sold Separate
  • Switch Features
    Switch On-Off
  • Length
    30mm