  • KHU-17D11-12
KHU-17D11-12
advertisement
Manufacturer No:
KHU-17D11-12
HK JDW NO:
797-KHU-17D11-12
Package:
Datasheet:
KHU-17D11-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KHU-17D11-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    44.990693g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KHU
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    900mW
  • Depth
    21.8mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    28.2mm x 21.8mm x 34.9mm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT, DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Operate Time
    13ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    75mA
  • Release Time
    6ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    1W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (AC)
    12V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    500 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    38.1mm
  • Length
    28.2mm
  • Width
    21.8mm