  • KL731ELTP1N8C
KL731ELTP1N8C
advertisement
Manufacturer No:
KL731ELTP1N8C
HK JDW NO:
430-KL731ELTP1N8C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KL731ELTP1N8C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    11.112%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Inductance
    1.8 nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0402
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    200mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0018 µH
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
  • Height
    350μm
  • Length
    1mm