  • KLDR.400T
KLDR.400T
advertisement
Manufacturer No:
KLDR.400T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-KLDR.400T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
KLDR.400T
Description:
FUSE CRTRDGE 400MA 600VAC/300VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KLDR.400T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KLDR.400T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® KLDR
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.30mmx38.10mm
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    23Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Transformer Protection
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    10.3mm
  • Physical Dimension
    10.3mm x 38.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Class Code
    CC
  • Fuse Current
    400mA
  • Body Height
    38.1mm