  • KMC8640DHX1250HC
KMC8640DHX1250HC
advertisement
Manufacturer No:
KMC8640DHX1250HC
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-KMC8640DHX1250HC
Package:
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8640 1023-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
KMC8640DHX1250HC Overview
Due to its 1023-BCBGA, FCCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. This CPU has 2 Core 32-Bit cores and 2 Core 32-Bit bus widths. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC86xx series. A PowerPC e600 processor is present in this CPU. It has DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, HSSI, I2C, RapidIO. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V 3.3V. Use MC8640 when searching for variants of the embedded microprocessor.
KMC8640DHX1250HC Features
PowerPC e600 Core
KMC8640DHX1250HC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. KMC8640DHX1250HC Microprocessor applications.
  • Home appliances
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Process control devices
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Electromechanical control
  • Data acquisition and control
  • Aerospace navigation systems
  • DDC control
  • Heart rate monitors
  • Removable disks
Step5Bar-code shipping tag
KMC8640DHX1250HC
  • Package / Case
    1023-BCBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8640
  • Speed
    1.25GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V