  • KME50VB102M16X25LL
KME50VB102M16X25LL
advertisement
Manufacturer No:
KME50VB102M16X25LL
HK JDW NO:
856-KME50VB102M16X25LL
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
KME(50V) 1mF Capacitor 20% Bulk 1080mA 7.5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
KME50VB102M16X25LL
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KME(50V)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    1080mA
  • Tan Delta
    0.1
  • ESR
    166 mΩ
  • Custom Capabilities
    Optional Tape and Reel Packaging
  • Diameter
    16.5mm
  • Length
    25mm