  • KMG250VB33RM12X20LL
KMG250VB33RM12X20LL
advertisement
Manufacturer No:
KMG250VB33RM12X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KMG250VB33RM12X20LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KMG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KMG250VB33RM12X20LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KMG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10.045Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    288mA @ 100kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm