  • KMG250VB47RM12X25LL
KMG250VB47RM12X25LL
advertisement
Manufacturer No:
KMG250VB47RM12X25LL
HK JDW NO:
856-KMG250VB47RM12X25LL
Description:
KMG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KMG250VB47RM12X25LL
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.053Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    210mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    315mA @ 100kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm