  • KMG400VB47RM16X31LL
KMG400VB47RM16X31LL
advertisement
Manufacturer No:
KMG400VB47RM16X31LL
HK JDW NO:
856-KMG400VB47RM16X31LL
Description:
KMG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KMG400VB47RM16X31LL
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.464Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    250mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    375mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm