  • KMG50VB2R2M5X11LL
KMG50VB2R2M5X11LL
advertisement
Manufacturer No:
KMG50VB2R2M5X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KMG50VB2R2M5X11LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
KMG50VB2R2M5X11LL
Description:
KMG 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 20mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KMG50VB2R2M5X11LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KMG
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90.409Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    20mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm