  • KMPC823ZQ75B2T
KMPC823ZQ75B2T
advertisement
Manufacturer No:
KMPC823ZQ75B2T
HK JDW NO:
318-KMPC823ZQ75B2T
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
Microprocessor 256-Pin 75MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC823ZQ75B2T Overview
Packed in BGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. The packaging method Bulk provides high reliability. 75MHz is the CPU's frequency. Detailed functions for 256 pins can be found in the datasheets. The bandwidth required to transfer data is 32b. The microprocessor should not operate in an environment where the temperature is higher than 95°C. There are 1 cores in this CPU. CPU frequency should reach 75MHz. From 3.3V onwards, the CPU microprocessor can operate. There is 8kB RAM (Random Access Memory).
KMPC823ZQ75B2T Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC823ZQ75B2T Applications
  • Medical instruments
  • Current meter
  • Blenders
  • Home video and audio
  • Set-top boxes
  • Microwave ovens
  • DDC control
  • Hearing aids
  • Robotic prosthetic limbs
  • Toasters
Step5Bar-code shipping tag
KMPC823ZQ75B2T
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    1.724048g
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    75MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Ethernet, I2C, Serial, UART
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    75MHz