  • KMPC880VR66
KMPC880VR66
advertisement
Manufacturer No:
KMPC880VR66
HK JDW NO:
318-KMPC880VR66
Package:
BGA
Datasheet:
KMPC880VR66
Description:
32-bit Microprocessor 357-Pin 66MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC880VR66 Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. The packaging method Bulk provides high reliability. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Total terminations are 357. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1.8V voltage supply. There are 32 bits in its architecture. CPUs operate at 66MHz Hz. Datasheets for 357 pin functions can be found here. A typical Microprocessors embedded microprocessor. The bandwidth required to transfer data is 32b. Using the microprocessor in an environment above 95°C is not recommended. Injection of 357 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. It has 1 cores. Ideally, the CPU will operate at 66MHz MHz. From 1.8V, the micro processor can be used. There is 8kB RAM (Random Access Memory) built in.
KMPC880VR66 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC880VR66 Applications
  • Gas monitoring systems
  • Instrumentation and process control field
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Answering machines
  • Mice
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Industrial robot
  • Copiers
  • Petrochemical
Step5Bar-code shipping tag
KMPC880VR66
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.094208g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm