  • KMPC880ZP80
KMPC880ZP80
advertisement
Manufacturer No:
KMPC880ZP80
HK JDW NO:
318-KMPC880ZP80
Datasheet:
KMPC880ZP80
Description:
32-bit Microprocessor 357-Pin 80MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC880ZP80 Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. In total, there are 357 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1.8V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. A 80MHz frequency is used by the CPU. Datasheets for 357 pin functions can be found here. A typical Microprocessors embedded microprocessor. For data transfer, there is 32b bandwidth available. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 95°C. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 357 pins. There is only 1 core in this processor. CPU frequency will reach 80MHz at the top. From 1.8V on, the CPU microprocessor will function. The amount of RAM (Random-Access Memory) is designed 8kB.
KMPC880ZP80 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC880ZP80 Applications
  • Printers
  • DDC control
  • Home appliances
  • Hand-held metering systems
  • Missile control
  • Laminators
  • Agriculture, transportation field
  • Routers
  • Light sensing & controlling devices
  • Projector
Step5Bar-code shipping tag
KMPC880ZP80
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Weight
    2.267508g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    80MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm