  • KMPC885CVR66
KMPC885CVR66
advertisement
Manufacturer No:
KMPC885CVR66
HK JDW NO:
318-KMPC885CVR66
Datasheet:
KMPC885CVR66
Description:
32-bit Microprocessor 357-Pin 66MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC885CVR66 Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. The packaging method Bulk provides high reliability. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Overall, there are 357 terminations. With a 1.8V voltage supply, the part should be turned on and run. It is an architecture with 32 bits. CPUs operate at 66MHz Hz. 357 pin functions are described in the datasheets. Microprocessors is a typical embedded microprocessor. To transfer data, there are 32b bandwidths available. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 100°C. The CPU microprocessor body is injected with 357 pins. This is a 1-core CPU. 66MHz is expected to be the top frequency of the CPU. In this case, 1.8V is the starting point. It is designed with 0 RAM (Random-Access Memory).
KMPC885CVR66 Features
8kB RAM
KMPC885CVR66 Applications
  • Automatic control
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Missile control
  • Current meter
  • Electronic jamming systems
  • Removable disks
  • Hearing aids
  • 3D printers
  • Scanners
  • Ipod
Step5Bar-code shipping tag
KMPC885CVR66
  • ECCN Code
    5A002
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm