  • KP1836415125
KP1836415125
advertisement
Manufacturer No:
KP1836415125
HK JDW NO:
886-KP1836415125
Datasheet:
KP1836415125
Description:
KP1836 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1.25kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
KP1836415125
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP1836
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.630W 41.50mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Depth
    16mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm
  • Length
    41.5036mm
  • Width
    16.002mm