  • KPSE06B14-19SY
KPSE06B14-19SY
advertisement
Manufacturer No:
KPSE06B14-19SY
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPSE06B14-19SY
Package:
Datasheet:
KPSE06B14-19SY
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 3356
Step5Bar-code shipping tag
KPSE06B14-19SY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPSE
  • Published
    2016
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Y
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-19
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    46mm