  • KPT02E16-26PWEW
KPT02E16-26PWEW
advertisement
Manufacturer No:
KPT02E16-26PWEW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT02E16-26PWEW
Package:
Datasheet:
KPT02E16-26PWEW
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 37
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KPT02E16-26PWEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPT
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A