  • KR-5R5C105-R
KR-5R5C105-R
advertisement
Manufacturer No:
KR-5R5C105-R
HK JDW NO:
255-KR-5R5C105-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
KR-5R5C105-R
Description:
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
KR-5R5C105-R
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    1F
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    21.5mm
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.10mm
  • Length
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.896701g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.846Dia 21.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%