  • KTJ251B105M55AFT00
KTJ251B105M55AFT00
advertisement
Manufacturer No:
KTJ251B105M55AFT00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTJ251B105M55AFT00
Package:
SMD, J-Lead
Description:
KTJ, NTJ 1μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.209Lx0.236W 5.30mmx6.00mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
Quantity:
In Stock : 163
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KTJ251B105M55AFT00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    SMD, J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KTJ, NTJ
  • Size / Dimension
    0.209Lx0.236W 5.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1μF
  • Lead Style
    J-Lead
  • Lead/Base Style
    J-Lead
  • Length
    5.3086mm
  • Width
    5.9944mm
  • Thickness (Max)
    0.150 3.80mm
  • Thickness
    3.81mm