  • KTS250B476M76N0T00
KTS250B476M76N0T00
advertisement
Manufacturer No:
KTS250B476M76N0T00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTS250B476M76N0T00
Package:
3025 (7563 Metric)
Purchasing and Inquiry
KTS250B476M76N0T00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.295Lx0.248W 7.50mmx6.30mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
KTS250B476M76N0T00 Features
a size/dimension of 0.295Lx0.248W 7.50mmx6.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
KTS250B476M76N0T00 Applications
There are a lot of United Chemi-Con KTS250B476M76N0T00 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
KTS250B476M76N0T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    3025 (7563 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NTS
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.248W 7.50mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • Case Code (Metric)
    7563
  • Case Code (Imperial)
    3025
  • Length
    7.493mm
  • Width
    6.2992mm
  • Thickness (Max)
    0.157 4.00mm
  • Thickness
    3.9878mm