  • KU10C1500000G
KU10C1500000G
advertisement
Manufacturer No:
KU10C1500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-KU10C1500000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.591 15.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins KU Thermoplastic Gold Copper
Step5Bar-code shipping tag
KU10C1500000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KU
  • Feature
    Mating and Mounting Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Header, Blade Pins
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.591 15.00mm
  • Insulation Height
    1.122 28.50mm
  • Termination Style
    Solder
  • Contact Tail Length
    0.181 4.60mm
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Gold
  • Voltage - UL
    600V
  • Current - UL
    115A