  • KUIP-11A55-240
KUIP-11A55-240
advertisement
Manufacturer No:
KUIP-11A55-240
HK JDW NO:
797-KUIP-11A55-240
Package:
Datasheet:
KUIP-11A55-240
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUIP-11A55-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KUIP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 204 V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Breadth
    35.7 mm
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    9.11kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    8.8mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    204VAC
  • Coil Power
    2.1W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    240V