  • KUP-11D55-125
KUP-11D55-125
advertisement
Manufacturer No:
KUP-11D55-125
HK JDW NO:
797-KUP-11D55-125
Package:
125
Datasheet:
KUP-11D55-125
Step5Bar-code shipping tag
KUP-11D55-125
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    125
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Published
    2010
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Power Rating
    1.2W
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
    General Purpose
  • Coil Resistance
    13.02kOhms
  • Coil Voltage
    125VDC
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    9.6mA
  • Must Operate Voltage
    93.75VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    1.5W
  • Coil Voltage (DC)
    125V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    35.7mm
  • Length
    48.4124mm
  • Width
    38.8874mm