  • KUP-14A15-120
KUP-14A15-120
advertisement
Manufacturer No:
KUP-14A15-120
HK JDW NO:
797-KUP-14A15-120
Package:
Datasheet:
KUP-14A15-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Step5Bar-code shipping tag
KUP-14A15-120
    Select All
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1200 Vrms
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    2200 Vrms
  • Body Height
    48.4mm
  • Length - Termination
    0.0047 inch
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Weight
    85g
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 90 V
  • HTS Code
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Length or Diameter
    38.9mm
  • Body Breadth
    35.7 mm
  • Physical Dimension
    38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Sealing
    DUST PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Electrical Life
    10000 Cycle(s)
  • Coil Resistance
    1.7kOhm
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    24mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    2700mW
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V