  • KUSBVX-AS1N-W30
KUSBVX-AS1N-W30
advertisement
Manufacturer No:
KUSBVX-AS1N-W30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KUSBVX-AS1N-W30
Package:
Datasheet:
KUSBVX-AS1N-W30
Description:
Quantity:
In Stock : 11082
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUSBVX-AS1N-W30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mounting Feature
    Vertical
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell/Shielding Material
    Copper Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KUSBVX
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    USB-A (USB TYPE-A)
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Shielding
    Shielded
  • Terminal Pitch
    2.0066mm
  • Current Rating
    1A
  • Insulation Color
    White
  • Shell Finish
    TIN
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Number of Contacts
    4
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.28 inch
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    USB, SER A FLAT
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Plating
    Tin
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V