  • KX06C1500000G
KX06C1500000G
advertisement
Manufacturer No:
KX06C1500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-KX06C1500000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.591 15.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Blade Sockets KX Thermoplastic Tin Copper
Step5Bar-code shipping tag
KX06C1500000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Blade Sockets
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.591 15.00mm
  • Insulation Height
    1.575 40.00mm
  • Termination Style
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    600V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    2-20 AWG
  • Current - UL
    115A
  • Torque - Screw
    4.12 Nm (36.5 Lb-In)