  • KX14-100K8DE
KX14-100K8DE
advertisement
Manufacturer No:
KX14-100K8DE
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-KX14-100K8DE
Package:
Datasheet:
KX14-100K8DE
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 100 Positions KX14 Gold
Quantity:
In Stock : 14524
Step5Bar-code shipping tag
KX14-100K8DE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KX14
  • Published
    2006
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    800μm
  • Number of Contacts
    100
  • Housing Color
    Black
  • Height
    9.55mm
  • Length
    48mm
  • Width
    5mm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.376 9.55mm
  • Stack Height (Mating)
    10mm 11mm 12mm