  • KX15-140KLNL
KX15-140KLNL
advertisement
Manufacturer No:
KX15-140KLNL
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-KX15-140KLNL
Package:
Datasheet:
KX15-140KLNL
Description:
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount, Right Angle 140 Positions KX15 Gold SMD/SMT
Quantity:
In Stock : 11923
Step5Bar-code shipping tag
KX15-140KLNL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KX15
  • Published
    2003
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    140
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    800μm
  • Housing Color
    Black
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.226 5.74mm