  • KXG200VB221M18X25LL
KXG200VB221M18X25LL
advertisement
Manufacturer No:
KXG200VB221M18X25LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KXG200VB221M18X25LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KXG200VB221M18X25LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KXG
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.05A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.05A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3625A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm