  • L03S100D15WM
L03S100D15WM
advertisement
Manufacturer No:
L03S100D15WM
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L03S100D15WM
Package:
Module
Datasheet:
L03S100D15WM
Description:
L03S100D15WM datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
L03S100D15WM Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in Module packages. Current sensors are packaged in the Bulk for protection. There should be 20mA maximum current supplied by these current sensors.
L03S100D15WM Features
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 15V
Frequency: DC~100kHz
Sensing Current: 100A
Module Package
L03S100D15WM Applications
There are a lot of Tamura L03S100D15WM Current Sensors applications.
  • Overcurrent Detection
  • Motor and load control
  • Electrical drives
  • Battery chargers and systems
  • Power Supplies for welding applications
  • Leakage Current Sensors
  • Continuity
  • Overcurrent protection
  • Proving Switch
  • DC and AC power monitoring
Step5Bar-code shipping tag
L03S100D15WM
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    L03S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    15V
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Response Time
    10μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    100A