  • L07P025S05
L07P025S05
advertisement
Manufacturer No:
L07P025S05
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L07P025S05
Package:
Module
Datasheet:
L07P025S05
Description:
L07P025S05 datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
L07P025S05 Overview
A Module package is used to protect the current sensors from damage. A Bulk is used to protect the current sensors against damage. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 30mA. If the current supplied by the current sensor is greater than 30mA, then the sensor should be faulty. A 25A current sensor has been designed for a 25A current. It is possible for the current sensors to supply 5V voltage when they are operating.
L07P025S05 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -30°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Frequency: DC~100kHz
Module Package
L07P025S05 Applications
There are a lot of Tamura L07P025S05 Current Sensors applications.
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Battery chargers and systems
  • Power supplies for welding applications
  • Electrical drives
  • Overcurrent Detection
  • Static converters for DC motor drives
  • Power supply management
  • General purpose inverters
  • Monitor Motor Operation
  • Industrial Monitoring and Control Systems
Step5Bar-code shipping tag
L07P025S05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -30°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating
    25A
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    30mA
  • Response Time
    5μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Height
    12mm
  • Length
    25mm
  • Width
    16mm