  • L12J1K8E
L12J1K8E
advertisement
Manufacturer No:
L12J1K8E
HK JDW NO:
547-L12J1K8E
Datasheet:
L12J1K8E
Description:
Wirewound Resistors 12watt 1.8K 5% High Power
Step5Bar-code shipping tag
L12J1K8E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L12J1K8E.
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Size / Dimension
    0.313Diax1.748L 7.94mmx44.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    565V
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    7.94mm