  • L12J330E
L12J330E
advertisement
Manufacturer No:
L12J330E
HK JDW NO:
547-L12J330E
Datasheet:
L12J330E
Description:
Wirewound Resistors 12watt 330ohm 5% High Power
Step5Bar-code shipping tag
L12J330E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L12J330E.
    Brackets (not included)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Size / Dimension
    0.313Diax1.748L 7.94mmx44.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    330Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    565V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    12W
  • Voltage - Rated DC
    565V
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    7.94mm
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Diameter
    7.94mm