  • L12J3R3E
L12J3R3E
advertisement
Manufacturer No:
L12J3R3E
HK JDW NO:
547-L12J3R3E
Datasheet:
L12J3R3E
Description:
Wirewound Resistors 12watt 3.3K 5% High Power
Step5Bar-code shipping tag
L12J3R3E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L12J3R3E.
    Brackets (not included)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Size / Dimension
    0.313Diax1.748L 7.94mmx44.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    FLAME PROOF
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    12W
  • Voltage - Rated DC
    565V
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    7.94mm
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    6V