  • L17DAFRA15PC309
L17DAFRA15PC309
advertisement
Manufacturer No:
L17DAFRA15PC309
HK JDW NO:
44-L17DAFRA15PC309
Package:
Datasheet:
L17DAFRA15PC309
Description:
AMPHENOL L17DAFRA15PC309 CONNECTOR, D SUB, PLUG, 15POS
Step5Bar-code shipping tag
L17DAFRA15PC309
  • Housing Material
    Glass
  • Body Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DFR
  • Feature
    Feed Through, Grounding Indents, Strain Relief
  • Termination
    IDC, Ribbon Cable
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Pitch
    2.77mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    15
  • Wire Gauge
    0.050 (1.27mm) Dia Wire